AEH Hakkımızda

Genel bakış

Anadolu Endüstri Holding A.Ş. 24 Kasım 1969 tarihinde kurulmuştur.
Anadolu Endüstri Holding (AEH), 1950’li yıllarda Anadolu kökenli iki girişimci Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan tarafından temelleri atılan Anadolu Grubu’nun büyüme hızına uygun, kurumsal bir yapı altında yönetilmesi amacıyla 24 Kasım 1969’da kurulmuştur.

Kurulduğu günden itibaren faaliyet alanı oldukça genişleyen Anadolu Grubu’nun bünyesinde bulunan ve bira, meşrubat, otomotiv, perakende, enerji, tarım, gayrimenkul, sağlık ve bilişim sektörlerinde faaliyet göstermekte olan şirketler Anadolu Endüstri Holding çatısı altında toplanmakta ve yönetilmektedir.

Anadolu Grubu’nun holding şirketi sıfatıyla AEH’in başlıca görevleri Grup değerleri, hedefleri ve stratejileri doğrultusunda şirketler arasındaki koordinasyonu sağlamak ile hissedarlar adına yönetim, denetim ve kontrol fonksiyonlarını yürütmektir. AEH, ayrıca, Anadolu Grubu’nun yatırım stratejisini belirlemekte ve uygulanmakta olan risk yönetimi politikası ile iştirak edilen şirketlerin sürdürülebilir bir biçimde büyümesine hizmet etmektedir.